Terugblik uitzending Zonnepark de Grift

Een duurzaam landschap in Nijmegen-Noord met wind, zon én opslag. Aan dit innovatieve plan werkt Wiek-II, samen met lokale partijen. In het energielandschap gaan Windpark Nijmegen-Betuwe en Zonnepark de Grift samen stroom leveren. Net als het windpark komt het zonnepark, via energiecoöperatie WPN, in handen van inwoners van Nijmegen en omgeving. Kon je er niet bij zijn? Geen punt, hier kun je de uitzending terugkijken.

Met de bouw van het zonnepark in zicht delen de coöperatie en Wiek-II graag hun ideeën met leden en andere geïnteresseerden. Burgers Geven Energie organiseert daarom de komende maanden een reeks live-uitzendingen vanuit het windpark. Tijdens deze interactieve bijeenkomsten nemen we steeds een specifiek onderwerp onder de loep. Maandag 18 mei was de eerste uitzending, die zo’n 120 kijkers trok.

De plannen voor het zonnepark en het nieuwe energielandschap zijn ambitieus, blijkt deze avond. Presentator Ruud Schuurs ging in gesprek met Jos Hoebink, bestuurslid van WPN en Pim de Ridder van Wiek-II. Beiden zijn van mening dat inwoners een belangrijke rol hebben in de lokale energietransitie. ‘Onze eigen energie opwekken biedt mooie kansen voor de stad.’

Bouw

In deze eerste uitzending was er veel aandacht voor de bouw van het zonnepark. ‘Met de bouw willen we zo snel mogelijk starten, zegt Pim de Ridder. ‘Op dit moment loopt er nog een hoger beroepszaak over de bouwvergunning. We hopen dat de Raad van State hierover op korte termijn , liefst nog voor de zomer, een positieve beslissing neemt (inmiddels is bekend dat de zitting van de Raad van State op 29 juni plaatsvindt, red). Als alles meezit kan de bouw in september van start. Om recht op SDE+ subsidie te houden moeten we uiterlijk januari 2021 de bouwopdracht verstrekken. Er is dus inmiddels enige haast bij.’

Lokale aannemers

Wiek-II wil het zonnepark bouwen met lokale aannemers. ‘De zonnepanelen zouden bijvoorbeeld gelegd kunnen worden door mensen uit Nijmegen met afstand tot de arbeidsmarkt die hiervoor eerst een scholingstraject volgen. We zijn op zoek naar Nijmeegse ondernemers met wie we kunnen samenwerken. We willen de bouw lokaal aanpakken, zodat de stad er baat bij heeft.’

Overbrugging

Energiecoöperatie WPN gaat waarschijnlijk pas later dit jaar eigen vermogen voor het zonnepark ophalen. ‘Dit hoeft de bouw niet tegen te houden, zegt De Ridder. ‘Met een overbruggingsfinanciering, bijvoorbeeld door ontwikkelingsmaatschappij Oost NL zijn er toch mogelijkheden. Hierover zijn we met Oost NL in gesprek. Een brugfinanciering heeft voordelen. Het geeft de coöperatie tijd en ruimte om na te denken over de participatievoorwaarden voor leden. In de tussentijd kunnen we het park bouwen. De coöperatie neemt het eigendom van het zonnepark dan over op het moment dat er genoeg geld bij elkaar is gebracht.’

Cable pooling

De energie die het windpark en het zonnepark opwekken gaat straks via één kabel naar het elektriciteitsnet. ‘Met deze cable pooling benutten we de kabel beter en is ons aanbod aan het stroomnet een stuk stabieler. Zo versterken we onze marktpositie. Daarbij besparen we een hoop kosten, omdat we geen nieuwe netaansluiting nodig hebben.’

‘Innovatie is noodzakelijk’, meent De Ridder. ‘Bij Windpark Nijmegen-Betuwe zien we nu al dat het opwekken van energie uit één bron kwetsbaar is. Er draaien steeds meer windmolens in ons land. Als het hard waait is het aanbod van windenergie simpelweg te groot. De prijs die we ervoor krijgen daalt dan direct. De laatste maanden is de verkoopprijs zelfs af en toe negatief geweest. We verwachten dat dit in de toekomst vaker gaat gebeuren. We moeten mee met onze tijd en onszelf opnieuw uitvinden. ’

Energiehub

‘We willen zelfs nog een stap verder. Energie uit wind én zon is prachtig, maar ook daarmee gaan we het op termijn niet redden. Om vraag en aanbod onder controle te krijgen moeten we de opgewekte energie kunnen opslaan. De mogelijkheden hiervoor onderzoeken we op dit moment. Het liefst organiseren we het energielandschap zo lokaal mogelijk. Ons doel is de stroom uiteindelijk af te leveren bij de Nijmeegse huishoudens. Zo werken we toe naar een lokaal energiebedrijf, dat in handen komt van inwoners.’

Meedoen

Wiek-II en (bestuurs)leden van energiecoöperatie WPN hebben de plannen de afgelopen tijd samen doorgenomen. ‘Het is duidelijk dat het om veel meer dan een zonnepark gaat’, zegt Jos Hoebink van WPN. ‘De plannen zijn mooi en innovatief, maar ook complex. We moeten uitzoeken wat dit voor het financieel plan en voor de deelname van leden betekent. Ook over deelname aan de energiehub beraden we ons nog.’ Een ledenwerkgroep zet zich hiervoor samen met het bestuur in. ‘De komende tijd werken we een participatiereglement uit en maken we een informatiebrochure. We zijn van plan nog voor de zomer een algemene ledenvergadering te organiseren. Pas na akkoord van onze leden starten we met de inschrijving voor participaties. Ons doel is nog altijd dat de coöperatie volledig eigenaar wordt van het zonnepark.’

‘De komende tijd gaan we onze leden intensief bij de voorbereiding betrekken. Dat doen we met deze online bijeenkomsten, de algemene ledenvergadering en nieuwsberichten. Ook de werkgroep komt regelmatig bijeen om technische en financieringsaspecten uit te diepen. De toekomstplannen op de Grift hebben overigens geen gevolgen voor leden die aandelen in Windpark Nijmegen-Betuwe hebben. ‘We zijn overeengekomen dat de rechten van windaandeelhouders gewaarborgd zijn.’

Vragen

Tijdens de uitzending konden kijkers online vragen stellen. Hiervan werd veel gebruik gemaakt. Vragen die niet in de uitzending werden beantwoord komen tijdens volgende uitzendingen aan bod. Je kunt ook kijken bij veelgestelde vragen.

Volgende uitzending: 28 mei

De uitzending op 18 mei was de eerste in een reeks over Zonnepark de Grift. De volgende uitzending is op donderdag 28 mei en gaat over de plannen voor een innovatieve energiehub.

Reageer op dit bericht

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *